یکشنبه , ۳۰ دی ۱۳۹۷
خانه > Uncategorized > گزارش برنامه درفک

گزارش برنامه درفک

” به نام خداوند بلندی ها “

فصل اول: مقدمه

 نوشتن اولین گزارش برنامه

 من همیشه دوست داشتم گزارش برنامه بنویسم ولی چند بار که خواستم شروع کنم، اونقدر جامع و کامل تو ذهنم می آوردمش که از نوشتنش منصرف می شدم و (بقیه را در ادامه مطلب بخوانید)

فکر می کردم باید خیلی عالی نوشته بشه و همین فکر مجال نوشتن رو ازم میگرفت. بالاخره امروز تصمیم گرفتم نوشتن اولین گزارش برناممو با همه نواقصش شروع کنم و همین برام خیلی ارزشمنده. مخصوصا اینکه این اتفاق با دو اتفاق دیگه یعنی اولین سرپرستی من در باشگاه دماوند(البته دوستانه و غیر رسمی) و ایجاد و شروع بکار وبلاگ شخصیم  مقارن شده.

 انتخاب قله درفک برای برنامه

 از حدود ۲ ماه پیش که در حال اجرای برنامه های آزمایشی باشگاه دماوند بودم و میدونستم یه استراحت یکی دو ماهه پیش رو داریم تا برنامه های زمستونی شروع بشه، به این فکر افتادم که یه برنامه دوستانه با بچه های آزمایشی بریم که هم خستگیمون در بره و هم  خارج از برنامه های باشگاه بیشتر همدیگرو بشناسیم تا بتونیم در آینده صعودهای موفق بیشتری در کنار هم داشته باشیم. ضمن اینکه دوست داشتم این برنامه دارای جذابیت هم باشه. جاهای مختلفی رو در نظر داشتم ولی بهترین گزینه ای که تو ذهنم اومد که هم در بر دارنده زیبایی های طبیعی باشه و هم برای بچه ها تکراری نباشه و هم کوهنوردی نسبتا سنگین داشته باشه، قله درفک بود. چرا که این برنامه تلفیقی بود از جنگل نوردی و کوه پیمایی و بازدید از (به قولی) بزرگترین کاسه آتشفشانی جهان!؟ (طبق فرمایش جناب آقای افشین یوسفی اصلا این کاسه،  آتشفشانی نیست و در ضمن بزرگترین هم نیست و این لقب از روی بی اطلاعی به این قله داده شده )(به طول ۱۵۰۰ و عرض ۱۰۰۰ و عمق ۴۰۰ متر)، غار یخی و دریاچه های داخل کاسه ی  قله (۳دریاچه).

 

فصل دوم: جزئیات صعود( گزارش برنامه)

 مسیرهای صعود به قله

 ۱- روستای شیرکوه –> لارنه –> جیرونی –> قله درفک

۲- روستای شاه شهیدان –> ونه بن –> اربناب –> قله درفک

۳- روستای راجعون –> جیرونی –> قله درفک

بهترین فصول صعود قله درفک

 اواسط بهار و اوایل پاییز

 وجه تسمیه قله درفک

 در زمینه نام گذاری قله درفک دو نظر وجود داره:

۱- درفک از دالفک گرفته شده که ” دال ” به معنای عقاب ( پرنده شکاری ) و” فک ” به معنای لانه ( آشیانه)، پس درفک یعنی آشیانه عقاب

۲- نام درفک از ایل “دروک” که قبلا از گیلان به این منطقه می‏آمدند، گرفته شده است.

 روز پیش از شروع برنامه (سه شنبه ۳۱/۶/۸۸)

 وضعیت هوا

 خانم سارا عبدالمحمدی از اعضای آزمایشی که قصد حضور در برنامه رو داشتن ولی به دلیل پیچ خوردگی پاشون نمیتونستن بیان، اعلام آمادگی کردن که تو کارهای قبل از برنامه کمک کنن و چون من مشغول ترتیب دادن مقدمات سفر بودم، از ایشون خواستم که وضعیت آب و هوا رو در تاریخ برنامه چک کنن و با لطف ایشون و یکی دیگه از اعضای آزمایشی خانم مسیحه رجبی یک گزارش کامل (سرعت و جهت باد، دما در شب و روز و … )پرینت شده برام آوردن که خیلی مفصل و دقیق بود(از این دو بزرگوار صمیمانه تشکر می کنم).

 هوای روز پنجشنبه کاملا بارانی و هوای روز جمعه صاف تا نیمه ابری پیش بینی شده بود.

  اعضای گروه( آقایان و خانمها )

۱-     محمد اسلامیان(مهمان از تهران)

۲-     سیاوش امیراحمدیان

۳-     سحر آزاد

۴-     احسان بای(مهمان از تهران)

۵-     تارا تاریوردی

۶-     ایمان تجریشی

۷-     محمد تجریشی(مهمان از تهران)

۸-     تینا خیاطیان

۹-     تارا رزاق منش(مهمان ازفومن)

۱۰- مصطفی صادقی

۱۱- عرفان فکری(سرپرست)

۱۲- نسرین قاسم نژاد

۱۳- اکبر کشاورز

۱۴- فرامرز گودرزی

۱۵- کامران مجیدی

 جلسه توجیهی با اعضای گروه

 پس از اتمام کلاس کمکهای اولیه که در محل باشگاه دماوند برگزار شد، جلسه توجیهی کوچیکی با اعضای گروه ترتیب دادم و کلیه تجهیزات لازم رو نوشتم و شرایط آب و هوا رو براشون توضیح دادم . ۴ تخته چادر چهارنفره ای که با مساعدت جناب آقای صبور(مدیرعامل باشگاه) و آقای وحید طهوی (مسئول انبار) گرفته بودیم به ۴ نفر از اعضای گروه تحویل دادم.(ازمحبتی که جناب آقای صبوربه ما داشتن و همراهی جناب آقای بیرجندی در فراهم آوردن مقدمات برنامه و همچنین جناب آقای طهوری خیلی ممنونم)

 روز اول (چهارشنبه ۱/۷/۸۸)

 حرکت از تهران

 قرار ما بعدازظهر چهارشنبه، ترمینال غرب(آزادی)، جلوی تعاونی شماره ۷ بود و اکثر بچه ها به موقع رسیدن. من بلیطهای اتوبوس رو تلفنی رزرو کرده بودم و با توجه به این به راحتی سوار اتوبوس شدیم و به سمت رودبار حرکت کردیم.

 استقرار در رودبار و ماجرای به یاد ماندنی

 با هماهنگی ای که از طریق جناب آقای نجاتی رییس هیئت کوهنوردی رودبار با تربیت بدنی رودبار انجام شده بود تونستیم سالن ورزشی شهدای رودبار را برای اقامت شب اول در اختیار داشته باشیم.(جا داره از همکاری صمیمانه و محبت آمیز جناب آقای نجاتی از طرف خودم و گروه، کمال تشکرروداشته باشم ).

شب که به رودبار رسیدیم و با استقبال گرم جناب آقای قلی زاده مسئول سالن تربیت بدنی رودبار مواجه شدیم (ایشون خیلی به ما لطف داشتن که اومده بودن سرخیابون، پای اتوبوس، که ما رو تا سالن راهنمایی کنن ). دو اتاق بزرگ که هر کدوم سرویس بهداشتی هم داشتن به ما داده شد یکی برای خانمها و یکی برای آقایون.

توی اکثر برنامه های کوهنوردی به دلیل کمبود وقت و نبود امکانات پس از رسیدن به محل شروع صعود، صرفا کارهای مربوط به کوه انجام میشه، مثل چادر زدن و تهیه غذا و چیدن کوله و کارهای مربوط به صعود ولی یکی از قشنگی های این برنامه این بود که همون شب اول با لطفی که آقای قلی زاده به ما داشتن اون فضای معمول همیشگی، توام شد با یک برنامه به یاد ماندنی. به این ترتیب که با توجه به فرصت مناسبی که داشتیم توپ فوتبال رو برداشتیم و راهی سالن شدیم و بعد از مدت کوتاهی تور والیبال رو نصب کردیم و دو-سه  دست والیبال اساسی بازی کردیم(به یاد دوران دبیرستان و دانشگاه) بعدش هم تور رو جمع کردیم و اقدام به بازی دسته جمعی ” وسطی ” کردیم که خیلی لذت بخش و خاطره انگیز شد. بعد از اون هم با خرید زیتون پرورده سفارشی (با راهنمایی آقای قلی زاده)، شام رو خوردیم و خوابیدیم.

 

اکبر در حال فرود بدون حمایت و طناب! (تربیت بدنی رودبار)

(توضیح: مرحوم اکبر کشاورز و ۷ تن دیگر از دوستانم در حادثه سقوط بهمن دیزین زمستان ۸۸ جان خود را از دست دادن! روح همشون شاد… )

صرف شام (تربیت بدنی رودبار) 

 روز دوم (پنجشنبه ۲/۷/۸۸)

 به سمت روستای شیرکوه و پذیرایی قطرات باران از گروه

 پس از بیدار شدن و جمع کردن کو له ها با چهار عدد ماشین سواری رودبار رو به مقصد روستای شیر کوه ترک کردیم. در مسیر رودبار تا شیرکوه باید جاده تهران-رشت رو از رودبار تا رستم آباد ادامه بدیم و بعد از رسیدن به رستم آباد جاده سمت راست که از جاده اصلی منشعب میشه مارو به سمت توتکابن میبره. با عبور از توتکابن، اولین فرعی که از سمت چپ جاده منشعب میشه و در ابتداش تابلوی سبز رنگ نسبتا کوچیکی نصب شده (که روش نوشته به سمت قله درفک)، مارو به روستای شیرکوه میبره. جاده در شیرکوه بن بست میشه. ماشینها تا اواخر روستا میان و جلوی مسجد شیرکوه از ماشین پیاده میشیم.

درفک مسیرهای صعود مختلفی داره. مسیر شیرکوه طولانی با شیب کمتر و مسیر راجعون کوتاه و با شیب بیشتره. چون مسیر شیرکوه طولانی تره و اکثر کوهنوردها از مسیر راجعون یا شاه شهیدان برای صعود استفاده میکنن، مسیر شیرکوه بکرتر و زیباتر مونده. به همین دلیل من شیرکوه رو برای صعود انتخاب کردم تا لذت بیشتری از طبیعت ببریم.

به لطف آقای نجاتی، آقای عین ا… جوانی به عنوان راهنما و عمو کاظم همراه ایشون، به ما معرفی شده بودند. طی تماس تلفنی که با آقای جوانی داشتم، قرار شده بود که جلوی مسجد شیرکوه همدیگرو ببینیم. ضمنا برای حمل بار به ازای هر ۵ تا ۶ نفر یک قاطر در نظر گرفته شده بود.۱۱ نفر از گروه مایل بودن که بارشونو قاطر حمل کنه و به ازای هر قاطر ۱۲۵ هزارتومن قیمت توافقی ما با راهنما و همراهش بود. راهنماها رسیدن و پس از بار زدن قاطرها آماده حرکت شدیم.

پیش از شروع حرکت، اولین قطره های بارون شروع به باریدن کرد تا بچه ها از همین ابتدا پانچو و بارونیهاشونو بپوشن.

مسجد شیرکوه (مبدا صعود)

 گِل نوردی و خیس شدن به معنای واقعی

 همونطور که پیش بینی شده بود، بارون، همراهی خیلی زیادی با ما داشت، جوری که از ابتدای حرکت تا شب موقع کمپ زدن، ول کن ما نبود. هرچی مسیرو ادامه میدادیم به خاطر بارش بارون، مسیر گل بیشتری داشت و به همون نسبت لغزنده تر و لیزتر میشد. این موضوع مخصوصا توی شیب های تندتر، خیلی سرعت گروه رو پایین می آورد. به خاطر تداوم بارون، آروم آروم بارونی و پانچوهای بچه ها هم آب رو از خودش رد می کرد و همین باعث شد که همه لباسهای بچه ها خیس بشه.

ابتدای مسیر

گل نوردی یعنی این…!!!

 رسیدن به لارنه و استراحت و صرف نهار در شرایط سخت

 پس از رسیدن به لارنه و با توجه به ادامه بارندگی، مجبور شدیم یه مسیر انحرافی رو بریم تا برای صرف نهار و استراحت، زیر یک سرپناه باشیم. یه کلبه جنگلی متروک که با این

۲۵ نظر

 1. عرفان جان سلام. قبل از هرچیزبهت تبریک می گم هم به خاطر این همه شوروانرژی و پیگیری ات در رشته کوهنوردی ,اولین سرپرستی برنامه ات با اعضاآزمایشی ۸۸ باشگاه دماوند و زیباتر : وبلاگ زیباو ارزنده ات که باخواندن گزارش برنامه درفک ودیدن عکس ها خاطرات زیباو به یادماندنی سفرجنگلی دوروزه باری دیگریادآورهمه آن لحظات زیبا شد . دوقسمت برنامه برای من خیلی دل انگیز بود رسیدن به لارنه و کلبه چوبی دردل جنگل ؛صرف ناهاروآتشی که عموراهنما برایمان برافروخت وروزدوم خشک کردن لباس ها روی صخره وآتشی که قبل از صعود به قله به پاکردی . به امید سرپرستی های قوی ترتو دربرنامه های بهتر و این را باوردارم.

 2. salam aghaye fekri
  gozareshe khoob va kameli bood, dar morede residanemoon be jeyrooni be nazaram saat 19:30 nabood; vali motmaen nistam ,be har shekl aali bood va alan ke oon roz ro to zehnam moroor mikonam sakhtihash benazaram nemiad va shirini bodan dar kenare doostan baram jelvegar mishe, bazham az hemat va talashetoon mamnoon ;
  sahar azad

 3. سلام عرفان. گزارشت خیلی کامل بود. به نکات خوبی اشاره کردی. مطمئنم هر چی بیشتر بنویسی بیشتر مهارتت بالا میره. شادو پیروز باشی.

 4. محمود رضا عرفاني

  آفرین به این سلیقه و ابتکار.گزارش خوبی بود حس کردم اونجام.به امید موفقیت هر چه بیشتر.خوش باشی

 5. عرفان جون سلام.
  ممنون از قلم شیوایی که داری و ممنون از سرپرستی خوبت.
  راستشو بخوای دلم می خواد دوباره برم درفک، به نظرم اواخر آبان اون جنگل انبوه و زیبا پر بشه از رنگهای زیبا و کم نظیر پاییزی.
  در هر حال برنامه ی بسیار خوب و لذت بخشی بود و از اینکه با تو و بقیه دوستان همسفر بودم حسابی لذت بردم.
  به امید دیدار شما در پروازهای آتی هواپیمایی …
  بازم ممنون.

 6. سلام آقا عرفان
  گزارش زیبا وکاملی نوشتی به قشنگیه اون دو روز
  با این که تو جمعتون مهمون بودم ولی اونقدر خوب بودین که احساس نکردم اولین باره باهاتون برنامه میام
  لذت فراموش نشدنی ازجنگلنوردی زیر بارون پاییزی (من که خیس نشدم 😛 )
  ممنون از زحماتی که اون روز کشیدی به امید موفقیت روز افزون شما وهمه همنورداتون

 7. عالی بود

 8. سلام عرفان جان
  گزارشت هم مثل اولین سرپرستی ات کامل و عالی بود. درفک بارونی برنامه سختیه برای اولین سرپرستی اما تو خیلی خوب از عهدش بر اومدی مثل همین گزارش اولت.
  ممنون از همه زحماتت.
  موفق و پیروز باشی

 9. سلام
  ممنونم از لطفی که به من داشتید
  و معلومه کوه نورد و سرپرست خوبی هم هستید….
  گزارشتون عالی بود
  موفق و پیروز باشید

 10. اکبر کشاورز هدایتی

  سلام عرفان
  خدا قوت
  ببخشید که اینقدر دیر نظر دادم
  هر مطلبی که مینویسی از مطلب قبلی پر جاذبه و زیباتر میشود .
  گزارش این برنامه دست کمی از زیبائی خود برنامه نداشت .
  من جای جدیدی که میرم خیلی زود دوست ندارم دوباره آنجا برم و بیشتر دوست دارم به جاهای جدیدتر برم ولی درفک هم جزوه تعداد انگشت شمار جاهایی بود که خیلی زود دوست داشتم دوباره پیشش برگردم.
  درفک خیلیییییییییییییییییییییییییییی دوست دارم.
  چه بهتر که دوباره با همان گروه بریم,البته با همان گروه رفتن مهمتر از درفک رفتن است.
  به امید دیدار

 11. سلام ممنونم از راهنمایی هات بازهم بهم سر بزن خوشحال می شم.

 12. گزارش خوبی بود. فقط نقشه ای هم از مسیر می گذاشتی.
  یک مورد دیگه که ربطی هم به گزارش نداره اینکه به نظرم اومد در عکس یکی مونده به آخر یک تیشرت سبز تیره زیر BaseLayer مشکی رنگت پوشیدی که اگه اینطور باشه کار صحیحی نیست!

 13. سلام عرفان جان
  به شما تبریک میگم به خاطر این گزارش زیبا و اینکه شما استعداد خیلی خوبی در سرپرستی برنامه های کوهستان خواهید داشت .
  شاد و پیروز باشید

 14. فوق العاده بود
  یکی از کاملترین گزارشاتی که تا به حال دیده بودم
  درفک یکی از زیباترین برنامه هایی بوده که تا حالا رفتم به خصوص لبه شمالی کاسه قله که منظره ای دیدنی رو به نمایش میذاره

 15. گزارش دقیق و کاملی بود. امیدوارم به نوشتن ادامه بدید و روزی مطالبتون رو منتشر کنید تا دوستانی که به اینترنت دسترسی ندارن هم بتونن از گزارشهای دقیقتون استفاده کنن.
  با تشکر

 16. خوب من اهل همین جایی هستم که شما رفتین.یه چیزی بین خرشک و شیرکوه.امیدوارم از طبیعت اونجا لذت برده باشین.من خودم طبیعت گردم.بهتون توصیه میکنم تو تابستون به سرچشمه ی رودخونه ای برین که از خرشک میگذره.اونجا بهشته.با یه ابشار بزرگ.اونقد بکر و دست نخورده که آدم یهو گیج میشه که :هی!من کیم؟من کجام؟
  بهار خیلی سرده آب اما تابستونش عالیه.

 17. راستی یه چیز دیگه راجه به رحمت آباد.به این منطقه میگفتن لنین گراد!و بعد از سیاهکل رتبه ی دوم رو تو تعداد چپیا داره.اینو گفتم که حواستون باشه به هر حال!

 18. گزارش خوبی بود همراه با عکس های زیبا
  مرسی 🙂

 19. سلام دوست و همنورد عزیز آقا عرفان گل

  وبلاگ خیلی خوب و جامعی دارین
  من که خیلی حال کردم
  خیلی دوست داشتم تو صعود قلم بودم ولی نشد که بشه
  انشالله دفعه بعد

  راستی این قله درفک من هم صعود کردم از همین مسیر
  خیلی قله خوب و جذابیه
  من که خیلی حال کردم

  اگه میشه منو لینک کنین
  منم شما رو لینک کردم
  به امید صعود بام دنیا

 20. محمد رضا علیخانی

  درود بر شما جناب فکری
  از اطلاعات و عکسهای بسیار زیباتون تشکر
  همیشه شاد باشید

 21. سلام
  واقعا از این همه دقت و زیبانگاری تعجب کردم!
  هم عکساتون هم متنتون که البته همشو نخوندم زیبا بود
  موفق هستید موفق تر باشید

  ______________________________
  عرفان:
  خدا بیامرزه عکاسش مرحوم اکبر کشاورز بود که پارسال به همراه ۷ تا دیگه از دوستانم توی حادثه بهمن دیزین جونشون رو از دست دادن… روح همشون شاد…

 22. برنامه کامل و عالی بود

 23. آقا درود بر تو
  عجب گزارش کاملی بود.کلی حال کردم و با اطمینان میتونم برنامه خودم را اجرا کنم.تشکر تشکر

 24. مرسی. گزارش خیلی خوبی نوشتید به نحوی که برای سایرین هم می‌تونه مفید باشه. البته من با اصل انتشار گزارش برنامه در اینترنت مخالفم چون باعث این می‌شه که یه عده‌ای که اکثریت کوهنوردها و طبیعتگردها رو تشکیل می‌دن با خوندن این گزارش‌ها راه بیفتند و برن ، غافل از اینکه این کسی که این برنامه‌ها رو برگزار می‌کنه سالها تجربه و مهارت و مطالعه و … در این موارد داره. متأسفانه فرهنگ این مورد در کشور و جامعه ما وجود نداره و سوء استفاده از مطالب بیش از کاربرد صحیح اون هست. اگر این مطالب نباشند باعث می‌شه که فرد با کننده کار برنامه بره و به جای حادثه آفرینی ، تجربه‌ای هم اندوخته کنه.
  به هر حال این گزارش برای من مفید بود ولی ترجیح می‌دم گزارش برنامه‌ها رو تو جلسات داخلی گروه یا در خبرنامه‌های داخلی گروه بخونم.

 25. سلام آقای فکریف
  با تشکر از گزارش عالی شما. بنده سرپرست دو تا گروه مختلف تو صعود به درفک از همین مسیر شیرکوه تا قله بودم. البته یه مرتبه از شیر کوه رفتیم درفک و در ادامش تا آسیابر سیاهکل رفتیم. مسیر برگشتن متفاوت بود. بنده هم به عنوان یه رودباری هم به عنوان عضو کوچیک جامعه کوهنوردی بابت گزارش مستند و کاملتون ازتون سپاسگذاری میکنم.
  اجازه بدین دو تا مسیر برا کوهنوردی تو رودبار بهتون پیشنهاد میدم. هر وقتم خواستین به عنوان یه عضو گروه(اگه حمل بر خود تحویلی نباشه) همراهیتون میکنم.
  ۱- مسیر قله تجر و پشته کوه. برنامه یک روزه
  ۲٫ مسیر رودبار به امامزاده ابراهیم در فومن. برنامه دوروزه
  همیشه شاد و پیروز باشید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*