دوشنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۷
خانه > Uncategorized > کشف بزرگترین غار (تک شاخه ای) دنیا در ویتنام

کشف بزرگترین غار (تک شاخه ای) دنیا در ویتنام

کشف بزرگترین غار (تک شاخه ای) دنیا در ویتنام

(نمای دهانه ی غار سان دونگ از داخل غار)

 

بررسی های جدید نشان می دهد، غار عظیمی که اخیرا در جنگلهای دورافتاده ی ویتنام کشف گردیده، بزرگترین غار (تک شاخه ی)* جهان می باشد. غار “Son Doong” با دارا بودن ابعاد ۸۰ * ۸۰ متر در اکثر نقاطش، رکورد جهانی قبلی را شکست. این رکورد پیش از این متعلق به غار “ِDeerِِ” در قسمت مالزیایی جزیره ی Borneo بود.

غار “ِDeer” دارای ابعاد ۹۱*۹۱ متر است اما طول آن فقط ۱ کیلومتر است. اما در مقابل، کاوشگران در غار “سان دونگ” که در پارک ملی هاکی بنگ واقع شده است، ۴٫۵ کیلومتر پیشروی کردند، این میزان پیشروی، قبل از این بود که آنان بواسطه ی سیلابهای فصلی متوقف شوند و کاوشگران بر این باورند که این معبر طولانی تر می باشد.

“آدام اسپیلین”، عضو تیم ۱۳ نفره ی اکتشاف، از انجمن کاوش غار انگلستان که در کاوش این غارعظیم شرکت داشته، اضافه می کند: ابعاد این غار در یک بازه ی ۱۶۰۰ متری از طول مسیر به بیش از ۱۴۰*۱۴۰ متر می رسد.

اسپیلین جزو اولین گروه از دو گروهی بوده که وارد غار شده اند. تیم وی، پیمایش معبرغار را تا یک دیواره با ارتفاع ۴۵متر دنبال کرده اند.

اسپیلن می گوید:” طول این غار در حال حاضر ۶٫۵ کیلومتر است ولی معبر اصلی این غار ادامه دارد. مانعی که در ادامه قرار دارد، یک دیواره (از جنس کلسیت یعنی سنگ آهک بلوری) است به ارتفاع ۴۵ متر که باعث توقف کاوش گردید.”

تیم دومی که داخل غار شدند، به دلیل سیل مجبور به بازگشت شدند. او می گوید: ما سال آینده باز خواهیم گشت و دیواره را صعود می کنیم و به کاوش قسمتهای جلوترغار ادامه می دهیم.

(*: غار تک شاخه ای به غاری اطلاق می گردد که دارای شاخه های فرعی نیست و تنها یک راهروی اصلی دارد.)

 

(وای عجب جایی! در این عکس، داخل غار شبیه مینیاتوری از یک دره با عظمت و با شکوه است)

جزئیات بیشتر

یک کشاورز محلی که دهانه ی ورودی غار را چندین سال پیش پیدا کرده است، در ماه آوریل، تیم انگلیسی-ویتنامی را به غار راهنمایی کرد. این تیم یک رودخانه ی زیرزمینی پیدا کرد که در ۲٫۵ کیلومتر اول این غار آهکی جاری می باشد، همچنین استلاگمیتهایی با ارتفاع بیش از ۷۰ متر در این غار دیده می شود. تیم مشترک انگلیسی-ویتنامی در نیمه ی آوریل این اکسپدیشن غارنوردی را در ۵ روز اجرا کرده اند. این تیم برای رسیدن به دهانه ی غار می بایست ۶ ساعت در دل جنگل پیاده روی می کردند. همچنین آنها برای رسیدن به معبر اصلی غار مجبور شدند که از دو رودخانه ی زیرزمینی عبور کنند و برای رسیدن به تالار بزرگ غار، فرود بروند.

 

(جریان آب در بزرگترین غار دنیا)

 

کاوشگران برای نقشه برداری این غار از دستگاههای اندازه گیری لیزری استفاده کرده اند

“اندی اویس” رئیس اتحادیه ی بین المللی غار شناسی است. این اتحادیه یک مجمع ذیصلاح جهانی است که در فرانسه قرار دارد. او می گوید: فناوری نوین این اجازه را داده که غارها با دقت بسیار بالا (میلیمتر) اندازه گیری شوند. با دستگاههای اندازه گیری لیزری(مانند LaserRace 300)، ابعاد غار بسیار دقیق تعیین می شود. این روش موجب می شود اندازه های قبلی غارها  کمتر شوند، به این دلیل که در سالهای گذشته ما ابعاد را تخمین می زدیم و این تخمین ها، دست بالا گرفته می شد و زیاد برآورد می شد.

با اینکه اویس در نقشه برداری این غار شرکت نداشته اما پذیرفته که طبق یافته های جدید، غار سان دونگ، رکورد قبلی را که متعلق به غار”دیر” بود، شکسته است. او اظهار می کند:” این یکی در ویتنام بزرگتر است”. با این حال این غارنورد انگلیسی هنوز ادعای کشف بزرگترین تالارغار در جهان یعنی تالار “Sarawak ” در  ” Borneo” را دارد. او در این مورد می گوید: ” این تالار، واقعا بزرگ است. در حقیقت ممکن است رکوردش شکسته نشود. اندازه ی این تالار سه برابر استادیوم ” Wembley ”  در لندن می باشد.

(غار سان دونگ در این عکس “سحر آمیز” به نظر می آید)

پر سروصدا و مخوف

پیش از اکسپدیشن غارنوردی انگلیس به این منطقه، “سان دونگ” که در بین غارهای زیرزمینی آهکی واقعا باشکوه است، به نوعی از کشف شدن، گریخته بود. “اسپیلین” عضو تیم اکسپدیشن می گوید:” نوع زمین آن منطقه از ویتنام بسیار صعب العبور است. غار خیلی غیر قابل دسترس می باشد. این غار به طور کامل در جنگل پنهان شده است و شما نمیتوانید هیچ چیزی راجع به آن در Google Earth ببینید. او با استناد به نرم افزار ۳-D Glob اضافه می کند: ” شما در این نرم افزار هم باید به غار خیلی نزدیک باشید تا بتوانید آن را پیدا کنید.” او میگوید:” حتما در اکسپدیشن های قبلی که در این منطقه انجام شده، افراد از چند صد متری دهانه غار عبور کرده اند بدون اینکه آن را پیدا کنند.”

افراد تیم بازگو کرده اند که مردم محلی درباره ی غار می دانسته اند اما از کاوش درون آن بسیار هراس داشته اند.

اسپیلین می گوید:” این غار دارای جریان آب بسیار زیادی است و شما می توانید از ابتدای ورودی آن صدای رودخانه ی داخل غار را بشنوید، به دلیل وجود این  رودخانه ی خروشان، در دهانه ی ورودی غار به طرز وحشتناکی باد شدید و سرو صدای مخوف به بیرون ساتع می شود.”

 

(عظمت-شکوه-هیبت)

آیا غارهای بزرگتری منتظر کشف شدن هستند؟

یکی از مهمترین نگرانی های این تیم غار نوردی وجود “هزار پاهای سمی” ای بود که در “سان دونگ” زندگی می کنند. همچنین بر طبق گفته های اسپیلین، این کاوشگران به میمونهایی برخوردند که برای تغذیه از حلزونها، از طریق سقف، وارد غار می شوند.

نور خورشید تا حدود ۳۰۰ متر جلوتر از دهانه ی ورودی غار پیشروی می کند و بدیهی است که میمونها قادرند از طریق سقف به داخل و خارج بروند. در بازگشت مجدد به غار در سال آینده، یک زیست شناس جهت تحقیق در رابطه با حیات وحش زیر زمینی، تیم را همراهی خواهد کرد.

اندی اویس، اضافه می کند که قریب به یقین، غارهای بزرگتری در جهان وجود دارند که هنوز کشف نشده اند و آنها منتظرند که توسط ما انسانها کشف گردند. او می گوید: ” این موضوع واقعیتی خارق العاده در مورد غارنوردی است “. او اضافه می کند:” برای نمونه عکسهای ماهواره ای به غارهایی بزرگتر از غار سان دونگ در جنگلهای انبوه آمازون، اشاره می کنند.”

مترجم: عرفان فکری

نویسنده: James Owen

منابع: National Geographic News  و  dance with shadows 

۶۶ نظر

 1. دستت درد نکنه.
  خیلی مطلب خوبی بود.
  و همینطور عکساش

 2. jaleb bod dar ekvador ham ye seri ghar tolani peyada shode bod , alaghemandan mitonand bishtar tahghigh konand,,,,refrence talayeh khodayan ……neveshteye eric von danicen
  —————————————————————————————
  عرفان:
  علی جان چطوری؟ مالزی خوش میگذره؟ راستی فکر میکنم راجع به غار Deer توی مالزی بتونی اطلاعات مفیدی در اختیارمون بزاری. اگر چیزی پیدا کردی خبرم کن. ممنون.

 3. عرفان عزیز!
  سلام
  واقعا جالب و شگفت انگیز است. 😯
  دست مریزاد.
  عکسهای قشنگی هم داره.
  از ترجمه خوبت هم ممنون

 4. سلام عرفان عزیز
  شگفت انگیزه!
  ترجمه متن و مطالب علمی برای سایر دوستان بسیار خوب و مفید خواهد بود.
  از این بابت دستت درد نکنه.امیدواریم بتوانیم با کمک همدیگه یک کار بزرگ رو شروع کنیم. اون هم اینه که دوستان و سایر همنوردان را تشویق کنیم به نوشتن و ترجمه تا به تحلیل مسایل و وقایع هم برسیم.این خیلی خوبه و موفق باشید.
  سپاس

 5. سلام
  اره جالبه .مرسی که گفتین .

 6. سلام عرفان جان
  با این پستی که گذاشتی کلی حال کردم . ببین میشه تو سقفش مسیر باز کرد.
  آقا پایه ای؟ 😉
  —————————————————————
  عرفان:
  مجید جان ارادتمندم. لطف داری. شما با خانم واقف و بقیه بروبچه های کارگروه غارنوردی برنامشو بریزین ما رو هم ببرین. 😉

 7. سلام دوست عزیز-بسیار مطلب جالبی بود همینطور عکس های جالبی-خسته نباشی

 8. سلام دوست عزیز
  مطالب وبلاگت خیلی جالبه. میتونم از مطالب وبلاگت رو وبلاگ گروهمون بذارم؟
  راستی من لینکتون میکنم. شما هم اگه دوست داشتید وبلگ مارو لینک کنید. ممنونم.


  ————————————————————————————
  عرفان:
  از لطفی که همه ی دوستان از جمله شما به من داشتین ممنونم. کلا روال معمول برای استفاده از مطالب یک وبلاگ ذکر منبع هست. من هم افتخار می کنم که در کنار همه ی علاقه مندان قرار گرفته ام.

 9. راستی یادم رفت بگم. حق با شماست، وبلاگتون ارزش دیدنو داشت.

 10. سلام عرفان. مطلبت خیلی جالب و دست به نقدی بود. خیلی زحمت کشیدی. امیدوارم همیشه این کارت رو ادامه بدی. فکر نکنم دماوند تا حالا یه همچین گروه آزمایشی خوبی به خودش دیده باشه. از این که این همه علمی با قضیه برخورد می کنی خیلی تشکر می کنم. خدا قوت پهلوون.

 11. واقعا مطلب فوق العاده ای من که حسابی صفا کردم . دستت درد نکنه . 🙂

  راستی ویزای ویتنام چه جوری میشه گرفت 😐 😛

 12. بچه ها اکسپدیشن غارنوردی بعدی ویتنام 😉
  ——————————————————————
  عرفان:
  خانم واقف اکسپدیشن لبنان که مارو نبردین حداقل به خاطر ترجمه این مطلب مارو ویتنام ببرین 😉

 13. جالب بود
  اون غاری که من میگفتم همون غار قبل از این تو برونئی بود که طولش ۷۵۰ متر و عرضش ۴۱۵ متر بود و تا قبل از این بزرگترین تالار غارهای جهان بود.
  ———————————————————————————————
  عرفان:
  دقیقا درسته البته همونطوری که توی متن بهش اشاره شده تالاری که شما میگی هنوز هم بزرگترین تالار جهانه یعنی تالار Sarawak در Borneo

 14. سلام آقا عرفان دستت درد نکنه استفاده کردم

 15. سلام مطالبتون فوق العاده است ممنون 🙂

 16. مطلب جذابی بود…. سحرکننده …!. عشق به کشف نادیده ها …. خوشحالم که هنوز در روی این کره خاکی میشه امیدوارم بود که برای کشف کردن فرصتی هست …

 17. به روی چشم آقا عرفان گل. حتما منبع را ذکر میکنم.

 18. سلام . ممنون بسیاز زیبا و کامل بود. موفق باشید.
  با سپاس فراوان

 19. سلام عرفان جان ممنون از صراحتی که در نوشته هات بخرج دادی این مزیته که شما دارید من اسم شما رو قید کرده بودم آدرس تون رو هم اضافه کردم .

 20. سلام عرفان جان
  واقعا از دیدن عکسها و خواندن این گزارش حیرت کردم . خیلی زیبا و جالب بود .
  دست شما هم درد نکنه بخاطر تهیه این اخبار مفید…. بعضی وقتها فکر میکنم که آیا هنوز جایی مانده که انسانها در اونجا پا نگذاشته باشند …. ولی با این گزارش متوجه شدم بله …. هنوز جاهای ناشناخته در این دنیا بسیارند….. امیدوارم ما بتونیم بعضی از اونها رو کشف کنیم… 🙂
  عرفان جان راستی این جمعه اگه پایه بودی برنامه قله ریزان به سرپرستی آقای کیومرث کاویانی زاده را بیا… موبایل خودم و آقای کاویانی زاده را برایت خصوصی می نویسم . خوشحال میشم اگه بیایی

 21. سلام
  عالی بود
  ممنونم از زحمتی که برای ترجمه کشیدی

 22. گروه کوهنوردی سامان همدان

  واقعا جالب بود . خوب هم ترجمه شده بود. فکر کنم سی سور به غار علی صدر ما زده باشه

 23. بسیار خوب بود موفق باشید جناب فکری
  بدرود

 24. سلام خیلی عالی بود واقعاَ ممنونم
  با اجازتون با ذکر منبع در وبلاگ گروه کوهنوردی فرهنگسرای بهمن درج شد.
  منتظر خوندن مطالب ارزشمندتون هستم.
  همیشه موفق و پیروز باشین

 25. آقای فکری با افتخار در پیوندهای وبلاگ درج شدید.

 26. مطلب با ارزشی بود . خیلی ممنون که سر زدید .

 27. سلام
  بسیار تعجب انگیزناک بود !!!!! ممنون که خبرم کردید .
  به امید دیدار

 28. سلام.وبلاگ کلاردشت مایل است وبلاگ زیبای شما را لینک کند . در صورتی که با تبادل لینک موافقید ما رو باخبر کنید.با تشکر

 29. خسته نباشید. مترجم ! وبلاگ خوبی را شروع کرده اید. موفق باشید.

 30. مطلب بسیار جذابی بود. از اینکه زحمت برگردان آنرا کشیده اید سپاسگذارم.

 31. یاهو
  سلام.از طریق وبلاگ عباس اقای کوهنورد شناختمتون!!!.انشاالله جاری و ساری باشید همچون چشمه های دماوند.بسیار مطالب جالبی بود
  دوستدار این وب زیبای تو گشت نادر تا زمان زندگی!!!
  انشاالله عاقبت بخیر باشید.یا حق

 32. عرفان جان سلام
  ممنونم و برای هر گونه همکاری در زمینه مطالب تخصصی و علمی و ترجمه در خدمت هستیم.
  سرافراز باشی
  کانون کوهنوردان اوراز مهاباد

 33. سلام!!

  آقای فکری ترجمتون خیلی کامل و تمیز بود و به راحتی قابل فهم،من واقعا از این همه قدرت خدا شگفت انگیز شدم و زبانم از بیان این همه زیبایی ناتوان… ولی هیچوقت نباید به ذات خدا شک کرد و تعجب چون خداوند آنقدر قدرت داره که براش آفریدن چنین زیبایی هایی کاری نداشته باشه بس این ماییم که باید قدر این زیبایی ها رو بدونیم.

  براتون دعایی میکنم به اندازه ی بزرگی کوه ها.

 34. سلام

  ممنون از شما عرفان جان

  زحمت کشیدید

 35. سلام عرفان جان

  ممنون از زحمتی که کشیدی

  در ضمن شما به جمع پیوندهای ما پیوستید ممنون میشیم اگر شما هم وبلاگ گروه ما را لینک کنید

 36. سلام و ممنونم از این درج این پست بسیار مهیج و جالب . در ایران نیز یه همچین غار هایی وجود داره اما نه به این عظمت .
  نمونه یه همچین غاری در استان کرمانشاه هست که مورد کاوش قرار گرفته ، می تونی برای دیدن چند تا از عکس های اون نوشته های ابان سال قبل وبلاگ منو ببینی .

  غار نره کانی .

 37. سلام
  خیلی ممنون از اطلاع رسانیتون
  مطلبتون جالب و تصاویر واقعا زیبا هستن دستتون درد نکنه .
  با اجازه لینکتون کردم
  موفق باشید

 38. سلام
  واقعا قشنگه و ممنمون از راهنماییتون
  موفق باشید

 39. سلام
  ممنون که سر زدی وب خوبی داری لینکم بیا

 40. شما با افتخار لینک شدید

 41. سلام
  مرسی
  کارت عالیه پسر.
  تبیک میگم.
  لینکت کردم.
  این مطلب رو چند روز دیگه میدوزدم به نامت میزارم تو وبلاگ .
  خیلی عالی بود.
  اها راستی: عذر خواهی میکنم از اینکه الان جواب میدم 🙁
  شاد باشید.
  یا علی

 42. سلام و درود بر شما آقای فکری
  ضمن سپاس از تلاش‌های بی‌وقفه‌ی جنابعالی جهت آگاه سازی ملت شریف از سوراخ-سمبه‌های جهان؛ امید می‌رود خداوند منان قسمتتان کند باتفاق سایر دوستان و وابستگان کلیه خلل و فرج جهان را کشف ، فتح و ضبط نموده و به فضل پروردگار هیچ رخنه‌ای در جهان نباشد که شما و علاقه‌مندان از آن بی‌خبر باشید. انشاءالله…

  هم چنین تبریکاتی آن چنانی تقدیم شما می‌نمایم که مطالب بسیار جذاب و خواندنی این چنینی را در قالبی کاملا حرفه‌ای ،‌ساده و روان برای خوانندگان محترم وبلاگتان که اکثرا از قشر کوه‌نورد و طبیعت دوست می‌باشند،‌مهیا می‌کنید.

  پیشنهاد می‌شود به دلیل بکر ، تپل و خدا بودن مطالب، قبل از دعوت خوانندگان به وبلاگتان،‌به آن‌ها هشدار دهید که امکان دارد پس از خواندن این مطلب گرخشان بریزد و بهتر‌ است از آنتی گرخ‌های معتبر استفاده نمایند.

 43. سلام مطلب خیلی جالبی بود
  اگه تونستید از اخبار غارنوردی تیم ما هم دیدن کنید.

 44. باسمه تعالی
  با سلام و ادب؛
  واقعاَ خسته نباشید از این ترجمه بسیار عالی و مفید؛ باید از شما تشکر کنم بابت اطلاعی که دادید و یک عذرخواهی بابت این که این روزها مشغله کاریم کمی زیاد شده است و نتوانستم از وبلاگ زیاد شما بازدید کنم.
  موفق و سربلند باشید

 45. سلام همنورد عزیز.

  واقعا مطالب و محتویات وبلاگتون گنجینه ای با ارزش است دست شما درد نکنه مطالب شما رو در وبلاگم البته با نام شما قرار دادم.
  موفق و پیروز باشید.

 46. سلام
  جالب و خواندنی بود…
  با اجازه این پست رو آپ میکنم …
  در ضمن شما لینک garinmount شدید…
  همیشه بر فراز…

 47. سلام عرفان عزیز.
  نظرت رو خوندم. حتما اگر احتیاج شد باهات تماس می گیریم.
  مجددا از زحماتی که می کشی سپاسگذارم. واقعا این همه بازدید کننده نشان دهنده ارزش مطالبت هست.
  در ضمن از مطالب قشنگت در وبلاگ هایی که می نویسم استفاده کردم.
  http://www.alborzqom.ir
  http://www.sangnavardanqom.blogfa.com

 48. سلام،
  وبلاگ پرباری که دارید نشانگر همت و تلاش زیادتان در تهیه و ترجمه مطالب علمی مرتبط با کوهنوردی است.
  موفق باشید.

 49. بسیار جالب وشگفت انگیز بود متشکریم ازاطلاع رسانیتان موفق وهمیشه بر فراز قله ها باشید

 50. سلام
  خانه ی زیبای داری امیدوارم همیشه بر فراز باشی .ما در حال آماده شدن برای پیماش غار بکر در لاهیجان هستیم اگر دوست داشتید ما را همیاری کنید خوشحال میشویم
  باسپاس فراوان

 51. خیلی جالب و زیبا بود

  پیروزو سربلند باشید

 52. سلام
  از شما خوشم می آید آدم خوش قولی هستید
  اگه برای شما ممکن است مکانهایی که داخل ایران زیاد شناخته شده نیست و مطالب زیادی در مورد آن مکانها وجود ندارد معرفی کرده و شرحی در مورد آنها بنویسید.

 53. سلام ………………

  بسیار عالی بود …

  ممنون از اطلاع رسانی …

  یا علی

 54. سلام به دوست خوبم
  آپم با منطقه ی پاتاگونیا

 55. سلام
  مطالب جالب و پرباری بود ممنون
  یاشاسین عرفان فکری جینابلاری.

 56. عجب عظمتی ….
  ممنون که ترجمه کردی و نوشتی

  بدجور مغزم را مشغول کرد … خواهشمند است بیشتر بنویسید … چراکه بودجه رفتن به آنجا را ندارم شاید از طریق خواندن بشود به آنجا رفت .

 57. بسیار جالب و قابل تامل بود متشکرم ازاطلاع رسانی شما .موفق وهمیشه بر فراز قله ها باشید.

 58. سلام خسته نباشی خیلی جالب بود

 59. سلام عرفان
  این پست تو به وسیله ی خودت یا کس دیگری در ویکی پاکوب منتشر شده است، نویسنده چون بدون نام کاربری وارد شده است نمیدانم کیست؟ شاید خودت باشی.
  در هر حال خوش حالم که زحمت ترجمه و نشر متالب با ارزشی را کشیده ای.
  چند نکته را در مورد کار با پاکوب یادآوری می کنم.
  کاربر متن را در رده ی غارنوردی منتشر کرده است که با این ترتیب مقاله در جایی دیده نمیشود، باید از قسمت راهنما استفاده کرد، متن و عکس را در مقاله قرار داد و سرانچام رده ای برای آن معین کرد.
  هم اکنون این مقاله در بخش عار نوردی با نام سان دونگ منتشر شده است، اگر به پاکوب بروید http://www.pakoob.com و در بخش غارنوردی، مقاله سان دونگ را انتخاب و سپس گزینه ی ویرایش را انتخاب کنید، به راحتی متوجه روش کار خواهید شد.
  نکته ی دیگر اینکه در پاکوب عکس ها را باید اول بارگذاری کرد و پس از آن قابل دیدن خواهند بود.

  شاد باشی

 60. سلام عرفان جان …

  مرسی عزیز . ایده خوبی در خصوص عزیمت به ویتنام دارید . جای تحقیق بیشتری داره و تلاش بیشتر .
  چون میدونی که واسه غار کمتر ارگان یا موسسه خصوصی و دولتی اسپانسر میشه چراکه مثل تبت و هیمالایا هنوز عمومی نشده اند ! ! ؟
  به هرحال موفق باشید منم تا جایی که بشه کمک می کنم .

  ضمنا مطلبی در خصوص پراو در چند ماه گذشته انعکاس داده بودم نمی دونم خوندی یا نه ؟
  در آرشیو مطالبم موجوده … دردهای ناگفته پراو .

 61. ………………………………………………….

 62. این مطلبو در وبلاگم قرار دادم. از زحمتی که برای ترجمه کشیدید سپاسگزارم

 63. بعدازمدت ها امروز فرصت کردم که یک کیف حسابی از وبلاگ تو ببرم به ویژه این بخش غارها که جا داره بهت خسته نباشی بگم . بعد هی می گن که : گل زردکوهستان تو چراعاشق غاری؟ کشف دنیای ناشناخته در اعماق زمین و حس ماجراجویانه اش واقعا دل انگیزه ه ه …

 64. واقعا بسیار زیباست،
  درود به اقا عرفان عزیز

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*