چهارشنبه , ۳۰ آبان ۱۳۹۷
خانه > Uncategorized > بلندترین قله صعود نشده ی جهان

بلندترین قله صعود نشده ی جهان

بلندترین قله صعود نشده ی جهان “Gangkhar Puensum”(گنگخار پونسوم)

ارتفاع: ۷۵۷۰ متر

مکان: مرز کشور بوتان و تبت، آسیای مرکزی

اولین صعود: تا کنون صعود نشده، اما تا قبل از اینکه در سال ۱۹۹۴، صعودش ممنوع شود، چهار تلاش روی آن صورت گرفته است.

“Gangkhar Puensum” بلندترین کوه کشور بوتان و چهلمین قله بلند جهان و همچنین بلندترین قله صعود نشده ی جهان می باشد. نقاط صعود نشده ی بلندتر از این قله در جهان، هیچ یک قله منفرد نیستند و در واقع قلل فرعی می باشند.

“Gangkhar Puensum” به معنی “قله سفید سه برادر روحانی” و در معنای تحت اللفظی “کوهستان سه برادر” است. زبان رسمی کشور بوتان “Dzongkha (زونگخا)” می باشد که ریشه ی آن از اهالی تبت گرفته شده است.

این قله در مرز کشور بوتان و تبت واقع شده است، اما خط مرزی دقیق، مورد اختلاف دو کشور است. نقشه های چینی این قله را در وسط مرز دو کشور قرار داده اند در حالیکه منابع دیگر موقعیت قله را کاملا داخل خاک کشور بوتان ثبت نموده اند. این کوه برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ نقشه برداری شد.

در سال ۱۹۸۳ کشور بوتان،  فعالیتهای کوهنوردی در کوههای کشور را مجاز دانست. پیرو این تصمیم، چهار تلاش ناموفق برای صعود این قله در قالب چهار expedition در سالهای ۱۹۸۵ و ۱۹۸۶ صورت گرفت. اما  به دلیل اعتقادات مذهبی و رسوم سنتی مردم بوتان، در سال ۱۹۹۴، صعود قلل بالای ۶۰۰۰ متر در این کشور ممنوع گردید. متعاقب آن در سال ۲۰۰۴ کلیه فعالیتهای کوهنوردی در این کشور ممنوع و غیر مجاز اعلام شد و به همین دلیل این قله تا کنون صعود نشده باقیمانده است.

در سال ۱۹۹۸، یک تیم ژاپنی بواسطه ی انجمن کوهنوردی چین، موفق به اخذ مجوز صعود قله ی (Gangkhar Puensum)گنگخار پونسوم ازجبهه ی شمالی یعنی جبهه تبت گردید، اما به دلیل اختلاف مرزی بوتان و تبت، این مجوز لغو شد. در نهایت در سال ۱۹۹۹ این تیم قله شمالی گنگخار پونسوم به نام Liankang Kangri(لاینکنگ کنگری) را صعود نمود. قله Liankang Kangri با ارتفاع ۷۴۴۱ متر یکی از قلل فرعی Gangkhar Puensum واقع در تبت است که پیش از این صعود نشده بود.

تیم ژاپنی صعود کننده به قله ی Liankang Kangri، قله ی Gangkhar Puensum را از روی قله ی Liankang Kangri چنین توصیف می کند:

” در مقابل ما، Gangkhar Puensum  با شکوه و عظمت، همچنان بلندترین قله صعود نشده ی جهان باقی می ماند. ولی اکنون این کوهستان که به دلیل موانع سیاسی و مشکل مرزی “کوهستان ممنوعه” می باشد،  معصومانه می درخشد. جبهه شرقی این قله یخچالی است که با شیب زیادی به طرف پایین کشیده شده است. مسیری که برای صعود از قله ی Liankang Kangri به  Gangkhar Puensum مناسب به نظر می رسد، خط الراسی مشکل و تیغه ای است با برف و یخ ناپایدار ممتد که در ادامه به برجهای سوزنی که دور قله اصلی را فرا گرفته اند، منتهی می شود. اگر مشکل مرزی حل می شد، تیم ما می توانست برای خط الراس برنامه ریزی کند. “

مترجم: عرفان فکری

منبع: http://climbing.about.com/od/mountainclimbing/a/GangkharPuensu.htm 

 

نویسنده:  Stewart Green

۱۲ نظر

 1. مطلب جالبی بود با تشکر از ترجمه

 2. متن جالبی بود. مرسی که وقت میذاری و مطالب با ارزش برامون ترجمه میکنی. شاد باشی.

 3. che jaleb shoma tasmim be soodesh nadari?
  😉

 4. من هم به نوبه خود از شما تشکر می کنم که برای ترجمه این متون تلاش میکنید . حقیقتش هیچ وقت فکر نمی کردم که هنوز قله ای وجود داشته باشد که پای هیچ انسانی در آن گذاشته نشده باشد . خدا میداند که چه تعداد از کوهنوردان جویای نام به دنبال صعود این قله هستند ولی بخاطر مشکلاتی که شما ذکر کردید نمی توانند آنجا باشند .
  همیشه سبز باشید

 5. سلام … خیلی خوبه … لذت بردم … منتظر بعدیش هستم … شاد باشی

 6. خیلی بلاگت عالیه . فقط یه چیزیو رعایت کن منبع مطالبتو حتما بنویس . و مهمتر اینکه حتما یه نفر و پیدا کن که کمکت کنه تا اگه یه موقع نتونستی چیزی بذاری کمک داشته باشی

 7. سلام ترجمه جالبی بود موفق باشید 🙂

 8. هیچ چیز نشد ندارد آنچه که انسان ها راازدیگرموجودات متمایزمی سازد قدرت تفکروقدرت اراده می باشد و یقین داشته باش که قله این کوه بزرگ ؛روزی میزبان کوهنوردان بزرگ وفروتن خواهد بود.

 9. لینک منبع رو نمی بینم !
  ——————————————————————————————————
  عرفان:
  ممنون از توجه شما. توضیح اینکه با کلیک کردن روی نام نویسنده میتونستین به وبلاگ ایشون لینک بشین اما برای سهولت بیشتر منبع همه ی مقاله ها رو به ترجمه هام اضافه کردم.

 10. سلام واقعا مطلب جالبی بود . از زحمتی که برای ترجمه کشیدی ممنون . ولی من هم فکر میکنم اگر لینک منبع رو هم بذاری بهتر ه . برای شما ارزوی موفقیت میکنم .

  ——————————————————————————————————
  عرفان:
  ممنون از لطف شما. توضیح اینکه با کلیک کردن روی نام نویسنده میتونستین به وبلاگ ایشون لینک بشین اما برای سهولت بیشتر منبع همه ی مقاله ها رو به ترجمه هام اضافه کردم.

 11. بسیار مطلب جالبی بود

 12. با سلام خوشحالم که با یکی دیگر از کوهنویس ها آشنا شدم دوست داشتی لینکم کن
  من هم همچنین می کنم.
  موفق باشی
  امید کوهستان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*